Microsoft Dynamics NAV to teraz Dynamics 365 Business Central

Historia systemu ERPMicrosoft Dynamics NAV (dawniej Navision) sięga połowy lat osiemdziesiątych, kiedy to duńska firma Navision Software wprowadza na rynek Navigator 1.0 – bazę dla Dynamics NAV. Przez ponad 30 lat oprogramowanie ewoluowało, a dzisiaj istnieje pod nazwą Dynamics 365 Business Central.

Microsoft Dynamics NAVISION

Historia Dynamics NAV (Navision) i obecnej wersji Business Central

Microsoft Dynamics NAV

Datą początkową dla systemu ERP Dynamics NAV / Business Central jest rok 1986. To wówczas duńska firma informatyczna o nazwie Navision Software zadebiutowała na rynku z rozwiązaniem finansowo-księgowym – Navigator 1.0. Już 5 lat później zmieniła nazwę na Navision, która do dziś funkcjonuje w pamięci wielu użytkowników systemu ERP.

Lata 90’ to okres silnego rozwoju oprogramowania. Pojawia się pierwsza wersja z graficznym interfejsem użytkownika, która dostosowana jest do Windows 95, a w 1999 roku pojawiła się pierwsza, polska wersja – Navision Financial PL 2.00. W tym samym roku otwarto polski oddział firmy Navision Software.

Ważnym momentem dla Dynamics NAV / Business Central jest rok 2002. O wówczas właścicielem systemu staje się korporacja Microsoft, zmieniając nazwę oprogramowania na Microsoft Business Solutions – Navision.

2006 rok to kolejna wielka zmiana, kiedy to Microsoft ujednolica nazwy swoich produktów, a nazwę Navision zmienia na Microsoft Dynamics NAV. Ta nazwa funkcjonowała jeszcze 12 lat.

Od 2010 roku jesteśmy świadkami częstych aktualizacji systemu, które są spowodowane niezwykle szybkim rozwojem rynku, technologii i potrzeb przedsiębiorców. Zmiany, jakie oferowała firma Microsoft, często okazywały się innowacyjne.

Dynamics NAV 2009

Najważniejszą funkcjonalnością, jaką wdrożono w wersji Dynamics NAV 2009 była Rola Użytkownika (Role Center). Dzięki niej, użytkownicy systemu mogli łatwiej organizować swoją codzienną pracę, a w zasięgu ręki mieli dostęp do najważniejszych obszarów. Ta opcja ukrywała ponad 90% funkcji, których dana osoba nie musiała widzieć. Wspierała działania, które były kluczowe w jej pracy.

Aby korzystać z oprogramowania Microsoft Dynamics NAV 2009, pracownicy logowali się do swojej Roli Użytkownika (Role Center), która stawała się ich profilem i stanowiła osobiste miejsce pracy w systemie ERP.

Microsoft Dynamics NAV

Dynamics NAV 2013

W listopadzie 2012 roku odbyła się światowa premiera wersji Dynamics NAV 2013 R1, a w 2014 wersja Dynamics NAV 2013 R2. Wprowadzała ona szereg udogodnień, pozwalając użytkownikom systemu lepiej wykonywać swoje codzienne zadania, podejmować skuteczniejsze decyzje biznesowe oraz efektywnie kształtować rozwój firmy.

Dynamics NAV

Najnowsza wersja systemu Microsoft Dynamics NAV zapewniała nowości technologiczne, takie jak:

  • głęboki rozwój środowiska raportującego, który zaczął oferować duży wybór różnych typów prezentacji danych;
  • rozwój narzędzi wymiany danych XML port;
  • klienta dostosowanego do roli użytkownika, dzięki czemu interfejs był lepiej dopasowany do oczekiwań użytkownika Microsoft Dynamics NAV;
  • rozbudowane funkcje administracyjne, które pozwalały na budowanie opcji zarządzania uprawnieniami użytkowników.

W obszarze produktywności nowa wersja Microsoft Dynamics NAV pozwalała na:

  • współpracę z bazą danych Microsoft SQL 2012;
  • rozwój środowiska programistycznego;
  • obsługę podglądu kodu (debugging);
  • optymalizację oprogramowania ERP;
  • wsparcie dla szybkiego wdrożenia;
  • Integrację z Windows 8.
Dynamics NAV

W obszarze użyteczności pojawił się Microsoft Dynamics NAV Portal Framework dla Microsoft SharePoint 2010 umożliwiający prostszy dostęp do danych, a także lepszą obsługę zabezpieczeń poprzez wzmocnienie bezpieczeństwa udostępnianych danych.

Co ważne, w wersji Dynamics NAV 2013 pojawił się Klient sieci Web, który zapewniał pracownikom prosty dostęp do danych Microsoft Dynamics NAV w internecie. Każdy użytkownik ERP za pośrednictwem przeglądarki internetowej mógł skorzystać ze znanego interfejsu, dostosowanego do jego roli użytkownika. Klient sieci Web w Microsoft Dynamics NAV obsługiwał różne przeglądarki, takie jak Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome i Safari na urządzeniach przenośnych jak Windows Phone, Android, czy iOS dla iPhone i iPad.

Dynamics NAV 2015

W 2015 roku swoją premierę miała wersja Dynamics NAV 2015, w której pojawiły się takie funkcjonalności jak RapidStart Upgrade (czyli narzędzie pozwalające na automatyczne przeniesienie modyfikacji z wersji Dynamics NAV 2013 do Dynamics NAV 2015).

Dodatkowo pojawiła się wersja systemu ERP dostępna na tableta, dzięki czemu praca stawała się coraz bardziej mobilna.

Microsoft Dynamics NAV

Zadbano również o udoskonalenie interfejsu Dynamics NAV 2015, pozwalając między innymi na:

  • szybsze wprowadzanie danych do systemu ERP, dzięki wyróżnieniu pól obowiązkowych;
  • sprawniejsze przetwarzanie dokumentów poprzez automatyczne uzupełnianie pól;
  • prostsze przeglądanie dokumentów, poprzez możliwość korzystania z sekcji podsumowania dokumentu;
  • zwiększenie efektywności użytkowników dzięki pracy z intuicyjnymi widokami.

Aby zwiększyć wydajność pracy, wyposażono Microsoft Dynamics NAV w narzędzia ułatwiające pracownikowi szybkie tworzenie dostosowanych analiz biznesowych (BI) wraz ze wskaźnikami KPI.

Integracja z rodziną produktów Office 365

Ogromną korzyścią, jaką dawała wersja Microsoft Dynamics NAV 2015, była pogłębiona integracja z rodziną produktów Office 365, dzięki której przedsiębiorca mógł obniżyć koszty oraz zdynamizować swoją działalność. Integracja obu dwóch rozwiązań stanowiła gwarancję bardziej efektywnego przepływu procesów i spotęgowane korzyści, jak:

  • dostęp do pakietu Office 365 i Dynamics NAV z jednego miejsca;
  • płynna wymiana danych pomiędzy Dynamics NAV i arkuszami Excel;
  • współdzielenie danych na portalu SharePoint;
  • generowanie zaawansowanych raportów w Excel na podstawie danych z Microsoft Dynamics NAV;
  • dodawanie notatek do Dynamics NAV i ich udostępnianie innym w ramach OneNote;

Dynamics NAV 2016

Nowa wersja Dynamics NAV 2016 połączyła zaawansowane funkcje systemu ERP oraz możliwości CRM.

System Dynamics NAV 2016 wprowadził wsparcie międzynarodowych standardów stosowanych przy wymianie dokumentów elektronicznych, takich jak GTIN (Globalny Numer Jednostki Handlowej), GLN (Globalny Numer Lokalizacyjny) oraz międzynarodowe kody jednostek miary, waluty, kodów podatkowych i inne.

W najnowszej wersji Dynamics NAV wprowadzono także możliwość obsługi dokumentów przychodzących, które mogły wpływać zarówno w postaci elektronicznej, jak i mogły być zeskanowane. Dzięki kooperacji z zewnętrznymi usługami OCR, dokumenty te mogły być automatycznie rejestrowane w oprogramowaniu ERP.

Microsoft Dynamics NAV

Dynamics NAV 2017

Wersja Dynamics NAV 2017 to połączenie nowoczesności ze znanymi użytkownikom systemu  ERP funkcjonalnościami. Najnowsza wersja miała rozbudowane możliwości w obszarze finansów, zleceń, zapasów i CRM. Pojawiły się także rozwiązania typu Cortana Intelligence, Microsoft Flow i PowerApps.

Microsoft Dynamics NAV

Dynamics NAV 2018

Wśród nowości, jakie pojawiły się wraz z nową wersją Microsoft Dynamics NAV warto wspomnieć o interfejsie REST API, który opierał się na usługach sieciowych z łatwym uwierzytelnianiem. Poszczególne jego elementy mogły być wykorzystywane niezależnie albo w połączeniu z rozszerzeniami w momencie, gdy niezbędne jest dodanie części interfejsu lub logiki biznesowej systemu Dynamics NAV.

Zadbano również o spersonalizowane środowisko pracy, a dzięki wbudowanemu narzędziu, już po kilku kliknięciach pracownik mógł wyświetlić informacje powiązane są z jego rolą użytkownika,  a następnie je zoptymalizować.

Microsoft Dynamics NAVISION
Dynamics NAV

Funkcjonalności wprowadzone do Dynamics NAV 2018 umożliwiły:

  • ułatwienia dostosowania ustawień do oczekiwań pracowników;
  • możliwość tworzenia zadań dla siebie lub innych użytkowników;
  • zbiorowe księgowanie dokumentów;
  • prekonfigurowane raporty finansowe w programie Excel;
  • możliwość synchronizacji danych w tle z Dynamics 365 for Sales
  • podgląd raportów Power BI z widoku głównego użytkownika.

Business Central następcą Microsoft Dynamics NAV (dawniej Navision)

Dynamics 365 Business Central stał się następcą powszechnie znanego systemu Microsoft Dynamics NAV. Business Central pojawił się na światowym rynku w marcu 2018 roku, a w kolejnym roku został udostępniony na rynku polskim.

Dynamics 365 Business Central, jako następca Dynamics NAV (Navision) stał się kompleksowym rozwiązaniem dla małych i średnich firm, który bazuje na wieloletnim dorobku wersji NAV / Navision. Jest niezwykle intuicyjnym rozwiązaniem, prostym w obsłudze, dzięki doświadczeniom przekazywanym przez użytkowników systemu ERP. Kompiluje wszystkie obszary przedsiębiorstwa i pozwala podejmować skuteczniejsze decyzje biznesowe.

W 2018 roku program ERP - Microsoft Dynamics NAV po raz kolejny w ciągu trzech dekad przeszedł rebranding, a wraz z nową nazwą zyskał również nową kolorystykę.

Zostaje on włączony do rodziny produktów Microsoft Dynamics 365, wśród których już wcześniej znalazły się Dynamics AX i Dynamics CRM. Celem rebrandingu było stworzenie spójnego wizerunku aplikacji biznesowych należących do Microsoft.

Kalkulator ERP
TOP